64156 975سرویس علمی:بخش اعظمی از کار در سایت های اینترنتی استفاده از تصاویر مختلف است اما استفاده از تصاویر هم قوانین خاص خود را دارد که باید با آن آشنا باشید. اگر می خواهید یک وبمستر حرفه ای شوید تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید.

به گزارش کلاس بیست ، تصاویر یکی از مهم ترین اجزای هر سایت به شمار می آید . با این که روبات های موتور های جستجو گر نمیتوانند متن تصویر را بخوانند اما راه کار هایی وجود دارد که تصاویر را برای موتور های جستجو قابل فهم گردانیم و همچنین راه کار هایی وجود دارد که کاربران را با تصویرمان بیشتر مجذوب سایت خود کنیم.۱. استفاده از ویژگی title برای عکس ها :

این ویژگی یکی از راه های افزایش سئو عکس های سایتمان است . تا حالا شده وقتی اشاره گر خود را بر روی عکسی میبرید یک کادر که تول تیپ نام دارد به نمایش در آید و اطلاعات کوتاهی به ما دهد ؟ این توضیح کوتاه یا همون عنوان عکس با attribute تایتل ( title ) به وجود می آید . این اتریبیوت برای سئو عکس ها بسیار مفید است . برای افزودن آن به عکس فرض کنید شما یک عکس دارید :در بالا همان طور که میبینید اتریبیوت تایتل اضافه شده است . شما میتونید در قسمت تایتل یک نام برای تصویر انتخاب کنید و قرار دهید تا وقتی کاربر اشاره گر خود را بر روی آن میبرد نام عکس شما را نشان دهید. اگر از وردپرس استفاده میکنید افزونه SEO Friendly Images به طور خودکار این کار ها را انجام میدهد.

۲. استفاده از ویژگی alt برای عکس ها :

یکی دیگر از attribute مهم دیگر برای جذب موتور های جستجو اتریبیوت alt است . مطمئنا این را میدانید که روبات ها نمیتوانند عکس ها را مانند انسان تماشا کنند و متن داخل آن را بخوانند . پس راه کاری وجود دارد که میتواند متن داخل عکس یا موضوع عکس را به روبات ها نشان دهد . ویژگی alt یک راه عالی برای بهینه سازی برای جستجوگر هاست . یکی دیگر از مزیت های ویژگی alt ، این است که اگر عکس لود نشود به جای آن متنی که در ویژگی alt نوشته اید به نمایش در می آید. کد زیر یک عکس است که دارای دو ویژگی alt و title میباشد :


اگر از وردپرس استفاده میکنید افزونه SEO Friendly Images مانند بالا به طور خودکار این کار ها را انجام میدهد.

۳. تعیین اندازه برای تصاویر :

یکی از بهترین راه های بهینه سازی تصاویر دادن ابعاد به آن است . این کار دو خاصیت دارد اول آن که برای سئو سایت شما مفید است و دوم آن که این کار باعث افزایش سرعت سایت شما میشود زیرا دیگر مرورگر نیاز به تغییر سایز خودکار ندارد . برای این کار باید در تصویر خود طول و عرض را مشخص کنید مانند کد زیر :۴. فشرده سازی تصاویر :

بهترین راه برای بهینه سازی فشرده و کم حجم سازی تصاویر است . این کار باعث افزایش سرعت سایت شما میشود و همچنین باعث افزایش محبوبیت سایت شما نزد گوگل و دیگر موتور های جستجو میشود . برای کم حجم کردن تصاویر میتونید از نرم افزار فتوشاپ استفاده کنید . به این صورت که ابتدا عکس مورد نظر را با فتوشاپ باز کرده سپس از منوی file گزینه save for web  را بزنید حالا در این صفحه میتونید اندازه تصویر میزان فشرده سازی ( کیفیت ) و … را تنظیم کنید و حالا ذخیره نمایید . عکس شما به میزان فراوان بهینه سازی میشود. اگر از وردپرس برای سایت خود استفاده میکنید میتونید از افزونه های مانند WP Smush.it استفاده کنید .

۵. استفاده از فرمت های رایج :

فرمت های مختلف تصویر بر روی سئو سایت شما موثر است . سعی کنید از فرمت هایی مانند : BMP, GIF, JPEG, PNG, WebP استفاده نمایید . و پیشنهاد ما به شما استفاده از فرمت JPEG است زیرا فشرده سازی بالاتری دارد . شما میتوانید از فرمت Web P استفاده کنید که گوگل سرویسی در این زمینه دارد که میتواند عکس های شما را به این فرمت تبدیل کند این فرمت عکس های شما را تا ۳۰ در صد فشرده سازی میکند . لینک سرویس WebP گوگل . البته این سرویس برای ایرانیان به دلیل تحریم غیر فعال است شما میتوانید برای چگونگی گذر از تحریم ها به این مطلب مراجعه نمایید : ۶ مزایای تغییر آی پی

۶. تعیین نام متناسب با عکس :

وقتی میخواهید عکسی را آپلود نمایید اول در رایانه خود اسم فایل را مطابق را موضوع عکس قرار دهید . مثلا ما یک عکسی داریم که نماد تکنو پلاس است حالا بهتر است که نام عکس را تکنو پلاس قرار دهید . البته به این نکته توجه کنید که هیچ وقت از نام های فارسی برای عکس خود استفاده نکنید . البته این موضوع فقط برای نام عکس است اما برای ویژگی هایی که در بالا گفتیم استفاده از زبان فارسی هیچ مشکلی ندارد و اتفاقا برای سایت شما بهتر است.

۷. عکس را از سایت های دیگر کپی نکنید :

هیچ گاه عکس سایت دیگری را در سایت خود کپی نکنید این مورد مهم دلایل زیادی دارد مثلا اگر سایتی که از آن عکسی را کپی کرده اید غیر فعال شود یا آدرس خود را عوض کند دیگر عکسی برای نمایش در سایت شما وجود ندارد .

یکی دیگر از مشکلات کپی از سایت های دیگر آن است که اگر آن سایت از hotlink protection استفاده کند عکس مورد نظر فقط در سایت اصلی به نمایش در می آید و اگر شما آن را کپی نمایید دیگر به نمایش در نمی آید .

همچنین کپی تصویر باعث کند تر شدن سایت شما و منفور شدن سایت شما نزد موتور های جستجو میشود. پس اگر از عکسی خوشتان می آید آن را ذخیره نمایید و سپس در هاست خودتان آپلود کنید با اینکار سئو عکس های شما بهبود میابد .